Tytuł: Sfera publiczna – teoria i praktyka

Osoba prowadząca: dr hab. prof. UŁ Agnieszka Rejniak-Majewska

Dla: kierunki IKW w ramach zajęć fakultatywnych wg siatek

Poziom studiów: I stopień

Skrócony opis: Celem zajęć jest zapoznanie studentów i studentek z teoretycznymi dyskusjami dotyczącymi sfery publicznej, z jej normatywnymi modelami związanymi z ideałami demokracji oraz konceptualizacjami konkretnych społeczno-historycznych zjawisk; rozwinięcie narządzi służących krytycznej analizie funkcjonowania sfery publicznej i jej wybranych obszarów (debaty medialne, sztuka publiczna).

Efekty kształcenia:

Student/ka

1. ma podstawową wiedzę teoretyczną na temat różnych koncepcji sfery publicznej i ich uzasadnień (K1A_W01]
  2. definiuje podstawowe pojęcia służące do opisu i diagnozy stanu sfery publicznej (K1A_W05)
  3. rozpoznaje różne strategie udziału praktyk artystycznych w kształtowaniu sfery publicznej, w kontekstach historycznych i współcześnie (K1A_W12)
  4. analizuje praktyki społeczne, działania artystyczne i przekazy medialne pod kątem strategii argumentacyjnych i perswazyjnych, wzorców interakcji oraz relacji tego co prywatne i publiczne (K1A_U03, K1A_U05)
  5. samodzielnie znajduje informacje i realizuje zadania w zespole (K1A_K02)

Metody dydaktyczne – konwersatorium z elementami wykładu, dyskusja nad tekstem, studium przypadku

Sposoby i kryteria oceniania – warunkiem zaliczenia jest udział w zajęciach i lektura tekstów; ocenie podlega aktywność w dyskusjach, przygotowanie zadań i materiałów do zajęć, oraz końcowa praca pisemna.

1. Sfera publiczna i prywatna (Hannah Arendt)
  2. Sfera publiczna i jej przemiany w ujęciu Jürgena Habermasa
  3. Społeczeństwo obywatelskie i demokracja w działaniu (Matynia)
  4. Milczący i wykluczeni. Spór wokół liberalnej koncepcji sfery publicznej