„Mało pytających. Dużo wszystkowiedzących. Jeżeli już ktoś pyta, warto poświęcić mu uwagę, bo to człowiek poszukujący, zastanawiający się, starający się coś zrozumieć, a jakże to rzadki teraz przypadek’’ – tak właśnie Ryszard Kapuściński pisał o dociekliwości i ciekawości poznawczej jako narzędziach służących do zdobywania wiedzy. W czasach, w których co raz częściej prawdziwa wiedza musi mierzyć się z fake newsami, w których liczne narzędzia są w zasięgu ręki, ale przekazują nam sprzeczne informacje, kluczowym zagadnieniem dla naszej
refleksji jawią się wszelkie problemy, które najlepiej symbolizuje, w naszym przekonaniu – labirynt. Zawiłe drogi prowadzące do poznania, nierzadko pułapka, w jaka wpadamy konfrontując liczne źródła, nasz pobyt w Labiryncie Ciekawości, zdaje się być z definicji ciekawą przygoda, której finał jest jednak zależny od nas samych.

Wpisując się w krótką tradycję sesji i konferencji naukowych naszego Koła Naukowego Romanistów, chcielibyśmy rzucić wyzwanie wszystkim pytającym i kluczącym po meandrach własnych labiryntów. Zapraszamy tym samym na sesję naukową pt. W labiryncie Ciekawości, organizowaną przez Koło Naukowe Romanistów UŁ i koordynowaną przez Klaudię Kościan.

Pragnęlibyśmy, aby to spotkanie było przede wszystkim wymianą myśli, zrodzonej z pasji do poszukiwania wiedzy. Naszym celem jest umożliwienie zaprezentowania swoich zainteresowań naukowych na szeroko pojętej płaszczyźnie nauk humanistycznych; pracujemy wszak nad różnymi tematami i wielobarwnymi zagadnieniami, które oferują wspaniałe forum do dyskusji i wymiany intelektualnej. Nasza sesja zakłada istną Laus varietatis – pochwałę różnorodności, na którą szczególnie zapraszamy Studentki i Studentów z 3. lat studiów I stopnia i 2. lat studiów II stopnia różnych kierunków. Czyż to właśnie nie jest czas pisania prac licencjackich lub magisterskich i związanych z tym wielu rozterek na progu indywidualnych labiryntów Minotaura?

Załączamy poniżej kilka komunikatów organizacyjnych:
1. Spotkanie odbędzie się online, za pomocą platformy Microsoft Teams, 14 stycznia 2022r. Link zostanie przesłany Autorkom i Autorom przyjętych zgłoszeń.
2. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń do dnia 14 grudnia 2021r., na adres mailowy klaudia.koscian@edu.uni.lodz.pl.
3. W zgłoszeniu prosimy podać: imię i nazwisko, kierunek, rok studiów, adres e-mail oraz krótki opis (150-200 słów) swojego wystąpienia ( w języku polskim lub francuskim).
4. Odczyt może trwać max. 10 minut, prezentacja zawsze mile widziana.

Sesja naukowa jest organizowana przez członkinię Naukowego Koła Romanistów UŁ, Klaudię Kościan. Opiekę naukową sprawują Wykładowcy z Zakładu Literaturoznawstwa Romańskiego UŁ.

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu w wiadomości prywatnej na FB bądź na podany wyżej adres mailowy. Poniżej link do wydarzenia na Facebooku:

Studencka sesja naukowa „W Labiryncie Ciekawości”