Dzień Internetu – prof. Piotr Sitarski o początkach sieci w Polsce

Dzień Internetu to święto, które obchodzimy co roku 29 października. Jego celem jest promowanie świadomego korzystania z sieci oraz edukowanie użytkowników na temat bezpieczeństwa w internecie.

W dzisiejszych czasach internet stał się nieodłączną częścią naszego życia – korzystamy z niego do pracy, nauki, komunikacji i rozrywki. A jak wyglądały początki internetu w Polsce? O to zapytaliśmy profesora Piotra Sitarskiego z Katedry Filmu i Mediów Audiowizualnych, który był jednym z tysiąca pierwszych internautów w naszym kraju.

Większość moich starszych kolegów na początku uważało to za rzecz ekscentryczną, może też niepotrzebną. Dzisiaj określenie użytkownik internetu nic nie znaczy, bo jest nim niemal każdy. Natomiast wtedy ludzie korzystający z internetu w Polsce to była dosyć wąska grupa, licząca może kilka albo kilkanaście tysięcy osób. Ja sam korzystałem wówczas z bardzo ciekawego protokołu, który jest też takim symbolem tego wczesnego internetu, to znaczy z protokołu usenetowego. To były takie fora dyskusyjne, tematyczne, międzynarodowe, polskie, poświęcone bardzo różnym tematom, od jakichś tam ogólnych, przez hobbystyczne, aż do naukowych

– wspomina profesor Piotr Sitarski.


Całą rozmowę z naukowcem z Katedry Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ publikujemy poniżej. W materiale nasz rozmówca wspomina również m.in. o stopniowym wchodzeniu uniwersytetów do przestrzeni internetowej, trudnościach, które były z tym procesem związane, a także dzieli się swoimi przewidywaniami dotyczącymi tego, w jaki sposób internet będzie użytkowany w przyszłości.