• INSTYTUT
  • INFORMACJA O SPOSOBACH ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW W IKW

Informacja o zasadach rozwiązywania konfliktów, a także reagowania na przypadki zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa, jak również wszelkich form dyskryminacji i przemocy wobec członków kadry prowadzącej kształcenie i studentów oraz sposobach pomocy jej ofiarom.

Zasady rozwiązywania konfliktów z Instytucie Kultury Współczesnej są zgodne z aktualnymi przepisami Regulaminu pracy oraz Regulaminu studiów Uniwersytetu Łódzkiego. Niezależnie od tego, czy dotyczy to kadry prowadzącej kształcenie czy osób studiujących, rozwiązywania konfliktów czy reagowania na przypadku naruszeń w zakresie bezpieczeństwa czy dyskryminacji, zaleca się zachowanie ścieżki służbowej  w procedowaniu wszystkich spraw. 
Dla  pracowników oznacza to zgłoszenie przypadku do bezpośredniego przełożonego, który kieruje sprawę do odpowiednich organów w zależności od jej charakteru; w przypadku studentów zaleca się zgłosić sprawę bezpośrednio do opiekuna roku, który przekazuje ją dalej swojemu przełożonemu. Oczywiście w zależności od charakteru sprawy możliwe jest pominięcie kolejnych szczebli drogi służbowej i zgłoszenie bezpośrednio do organów wskazanych poniżej. 

Wszystkie czynności organów powołanych do rozwiązywania konfliktów, a także reagowania na przypadki zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa, jak również wszelkich form dyskryminacji i przemocy wobec członków kadry prowadzącej kształcenie i studentów oraz sposobach pomocy jej ofiarom, regulowane są przez przepisy procedury antydyskryminacyjnej i antymobbingowej (zob. www.uni.lodz.pl/razem - tam wraz z załącznikami – wzory zgłoszenia i oświadczeń)

W Uniwersytecie działa Komisja ds. przeciwdziałania dyskryminacji i innym zachowaniom niepożądanym oraz Komisja antymobbingowa (skład komisji zob. https://www.uni.lodz.pl/razem).
Każdy członek społeczności akademickiej ma prawo zgłosić swoja sprawę online za pomocą formularza dostępnego na stronie : https://www.uni.lodz.pl/razem lub bezpośrednio na adres mailowy: razem@uni.lodz.pl

Społeczność akademicka ma także możliwość zwrócenia się bezpośrednio do następujących osób i organów:
Koordynator/ka ds. przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i innym zachowaniem niepożądanym zajmuje się prowadzeniem postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji na UŁ noszących znamiona dyskryminacji, mobbingu oraz innych zachowań niepożądanych, wspiera i przeprowadza interwencję kryzysową osób studiujących i pracujących w UŁ w sytuacjach kryzysu samobójczego oraz występowania samookaleczeń.
•    Koordynatorka przyjmuje od społeczności akademickiej zgłoszenia, mogące nosić znamiona dyskryminacji, mobbingu lub innych zachowań niepożądanych, w tym molestowanie seksualne. 
•    Koordynatorka w terminie 14 dni od wpłynięcia takiego zgłoszenia, ocenia je i przeprowadza wstępną rozmowy z osobą zgłaszającą, której celem jest lepsze zrozumienie problemu, udzielenie wsparcia lub konsultacji. 
•    Koordynatorka, w celu rozwiązania problemu, może zaproponować mediacje między stronami lub przekazać sprawę do dalszego procedowania właściwej komisji tj. Komisji przeciwdziałania dyskryminacji i innym zachowaniem niepożądanym lub Komisji antymobbingowej.
•    Do działań koordynatorki należy również edukacja oraz budowania świadomości równego traktowania w miejscu pracy; prowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnej z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi. edukowanie społeczności akademickiej czym są te zjawiska, jak je rozpoznać i co należy zrobić jeśli się ich doświadczy, gdzie je zgłosić i jak wygląda procedura naprawcza. 
•    Koordynatorka współpracuje z innymi podmiotami, w szczególności rzecznikami/rzeczniczkami praw  akademickich, związkami zawodowymi, Uczelnianą Radą Samorządu Studentów UŁ oraz Uczelnianą Radą Samorządu Doktorantów UŁ.
•    Koordynatorka raz w roku przedstawia sprawozdania Rektorowi UŁ ze swojej działalności oraz z działalności obu Komisji

Pełnomocniczka Rektora ds. Równego Traktowania inicjuje działania na rzecz równego traktowania i zapobiegania dyskryminacji:
•    wydaje rekomendacje w zakresie równego traktowania;
•    zajmuje się monitoringiem i ewaluacją działań antydyskryminacyjnych;
•    promuje, upowszechnia i propaguje problematykę równego traktowania wśród społeczności akademickiej;
•    koordynuje współpracę krajową i międzynarodową w zakresie równego traktowania;
•    wspiera inicjatywy i współpracę członków wspólnoty UŁ z instytucjami publicznymi, przedsiębiorcami oraz organizacjami pozarządowymi w zakresie upowszechniania zasad równego traktowania;
•    opiniuje istniejące w Uczelni procedury i praktyki w zakresie równego traktowania;
•    bierze udział w pracach Komisji Antymobbingowej i Zespole ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji;
•    wspiera środowisko studenckie i kadrę zarządzającą oraz administrację Uczelni we wdrażaniu obowiązujących procedur antydyskryminacyjnych;
•    współpracuje z Radą ds. Równego Traktowania;
•    czuwa nad terminowym i poprawnym wdrażaniem obowiązującego Gender Equality Plan.

Rzecznik Praw Akademickich jest osobą, do której może się zwrócić każdy członek społeczności akademickiej (osoby studiujące, pracownicy i pracowniczki naukowo-dydaktyczni, administracyjni oraz techniczni) w sytuacji, gdy dzieje się coś niewłaściwego, nieodpowiedniego czy naruszającego prawa lub godność. Rzecznik na bieżąco ma monitorować i kwestionować rozwiązania lub praktyki w UŁ, które uzna za nieprawidłowe oraz proponować środki służące ich poprawie. Ma prowadzić mediacje dotyczące konfliktów we wspólnocie akademickiej UŁ. Kierować się będzie zasadami bezstronności i poufności. Nie może przyjmować od nikogo instrukcji dotyczących wykonywania swej funkcji ani się o nie zwracać. Każdego roku do końca marca Rzecznik Praw Akademickich będzie przedstawiał Senatowi UŁ pisemne sprawozdanie ze swojej całorocznej działalności.

Rzecznik Praw Doktoranta Uniwersytetu Łódzkiego
Jest odpowiedzialny za ochronę praw doktorantów, monitorowanie stanu ich przestrzegania, krzewienie wiedzy na temat praw i obowiązków doktoranta oraz reprezentowanie doktorantów przed władzami Uniwersytetu Łódzkiego. Rzecznik Praw Doktoranta UŁ może działać poprzez:  podejmowanie mediacji w sytuacjach konfliktowych i spornych oraz działań wyjaśniających w sprawach indywidualnych, analizowanie, monitorowanie i wspieranie przestrzegania praw doktorantów, udzielanie wsparcia prawnego, w szczególności z zakresu prawa o szkolnictwie wyższym i nauce oraz innych przepisów regulujących przebieg kształcenia, popularyzowanie wiedzy na temat praw i obowiązków doktoranta wśród społeczności akademickiej. 

Sekcja Postępowań Wyjaśniających i Dyscyplinarnych 
Zadaniem Sekcji Postępowań Wyjaśniających i Dyscyplinarnych Uniwersytetu Łódzkiego jest obsługa administracyjna Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej do spraw Nauczycieli Akademickich, Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów i Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów, Komisji Dyscyplinarnej dla Doktorantów i Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Doktorantów oraz rzeczników dyscyplinarnych i pełnomocników, prowadzenie rejestru postępowań dyscyplinarnych oraz akt poszczególnych spraw nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów. Komisja pomaga w przygotowaniu odpowiednich dokumentów w sprawach dyscyplinarnych oraz obsługuje posiedzenia komisji dyscyplinarnych. Współpracuje również z władzami Uczelni w zakresie rozwiązywania spraw dyscyplinarnych.

Do zadań Sekcji Postępowań Wyjaśniających i Dyscyplinarnych należy:

  1. obsługa administracyjna Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej do spraw Nauczycieli Akademickich oraz rzeczników dyscyplinarnych i pełnomocników, prowadzenie rejestru postępowań dyscyplinarnych oraz akt poszczególnych spraw;
  2. obsługa administracyjna Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów i Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów oraz rzeczników dyscyplinarnych i obrońców z urzędu, prowadzenie rejestru postępowań dyscyplinarnych oraz akt poszczególnych spraw;
  3. obsługa administracyjna Komisji Dyscyplinarnej dla Doktorantów i Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Doktorantów oraz rzeczników dyscyplinarnych i obrońców z urzędu, prowadzenie rejestru postępowań dyscyplinarnych oraz akt poszczególnych spraw;
  4. wsparcie merytoryczne oraz pomoc w przygotowaniu odpowiednich dokumentów w sprawach dyscyplinarnych;
  5. obsługa posiedzeń komisji dyscyplinarnych i innych ciał akademickich odpowiedzialnych za kwestie dyscyplinarne;
  6. współpraca z władzami Uczelni w zakresie rozwiązywania spraw dyscyplinarnych.

Dyrekcja Instytutu Kultury Współczesnej